Zdolność kredytowa, czyli jak bank ocenia Twoje szanse na kredyt?

14 października 2019
Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?
29 sierpnia 2019
Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?
18 listopada 2019

W przypadku gdy nie posiadamy wystarczających środków, by zakupić wymarzoną nieruchomość, musimy zaciągnąć zobowiązanie w instytucji finansowej. Zakres naszych możliwości w takiej sytuacji wyznacza zdolność kredytowa, która określa, jak duży kredyt hipoteczny możemy zaciągnąć, by móc go realnie spłacić.

Najważniejsze czynniki

Na poziom zaciągnięcia zobowiązań ma wpływ wiele czynników, a każdy bank ma swoją własną metodę wyliczania korzystnej dla siebie opcji. Najważniejszym jest jednak niemal zawsze wysokość zarobków, a także ich cykliczność, która związana jest z rodzajem zatrudnienia, lub prowadzoną działalnością gospodarczą potencjalnego klienta. Banki mogą mniej przychylnie podchodzić do osób, które podpisały ze swoim pracodawcą umowę zlecenie lub o dzieło. Tym, co z kolei może podnieść zdolność majątkową w przypadku małżonków, jest rozdzielność majątkowa.

Inne kryteria finansowe

Przy wyznaczaniu zdolności kredytowej, a często szczegółowe dane w tym względzie są tajemnicą danej instytucji, brane są pod uwagę również inne czynniki ekonomiczne. Ważny może być chociażby poziom aktualnych zobowiązań finansowych, a także systematyczność w ich spłacaniu, co przekłada się na większą naszą wiarygodność.

Pozostałe możliwe opcje

Potencjalnych cech, które mogą zadecydować o wysokości zdolności kredytowej, może być znacznie więcej. Mogą się do nich zaliczać chociażby: wiek potencjalnego kredytobiorcy, a także miejsce zamieszkania, czy wiele innych czynników środowiskowych, jak np. ilość dzieci, czy wielkość zakładu pracy. Zróżnicowane kryteria, którymi kierują się poszczególne instytucje, sprawiają, że odrzucenie prośby wystosowanej do jednego banku nie oznacza, że w innym nie spełnimy kryteriów dotyczących zdolności i dostaniemy w nim kredyt hipoteczny, na budowę, lub zakup naszego upragnionego “M”.

Pomoc Eksperta Hipotecznego

Wiele ofert i promocji, które pojawiają się na rynku, sprawia, że w wnikliwie trzeba poszukiwać różnych rozwiązań, by wybrać to optymalne, spełniające nasze oczekiwania i pozwalające nam na realizację naszego marzenia jakim jest nowa nieruchomość. Wybór najlepszej opcji może wspomóc ekspert, który biorąc pod uwagę nasze wymagania, a także możliwości będzie w stanie wyszukać i przedstawić najlepsze propozycje spośród kredytów hipotecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt
Kontakt