Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

29 sierpnia 2019
Kredyt hipoteczny na MAXA !?
5 października 2017
Zdolność kredytowa, czyli jak bank ocenia Twoje szanse na kredyt?
14 października 2019

Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego musi być przemyślana , gdyż jest to wieloletnie zobowiązanie, przerastające znacznie nasze aktualne możliwości finansowe. Z tych powodów konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do podpisania wszelkich umów i jednocześnie sprawdzenie najważniejszych informacji. Pomóc w tym może zasięgnięcie rady doświadczonej i kompetentnej osoby w tym zakresie, jaką jest pośrednik kredytowy.

Spotkanie ze specjalistą

Ważnym elementem działań zmierzających do uzyskania kredytu hipotecznego powinno być spotkanie z pośrednikiem kredytowym, który pomoże nam wyjaśnić wszelkie wątpliwości, udzieli odpowiedzi na nurtujące pytania, a także pomoże znaleźć odpowiednią opcję spośród wielu możliwości na rynku.

Zalety rozmowy z pośrednikiem

Zasięgnięcie opinii doświadczonej oraz kompetentnej osoby w tym względzie pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji. Dzięki temu możemy również zaoszczędzić nasz cenny czas, gdyż nie musimy sami poszukiwać ofert, tylko zostaną nam one przedstawione podczas spotkania z pośrednikiem. Ważne jest również przeliczenie naszej zdolności kredytowej, która wskaże nam odpowiednie możliwości.

Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale również niejednokrotnie da nam możliwość otrzymania znacznie lepszej oferty niż w przypadku indywidualnego kontaktu z bankiem. Ważne jest też to, że to całkowicie darmowa usługa dla klienta, a jej koszt jest ponoszony przez instytucję finansową.

Zgromadzenie oszczędności

Jedną z podstawowych czynności muszą być również działania związane z zabezpieczeniem odpowiednich środków finansowych, wymaganych ze względu na konieczność wpłacenia określonego wkładu własnego. Obecnie najczęściej wynosi on 20 % wartości transakcji, co przeważnie przekłada się w skali liczbowej na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niektóre banki oferują jednak propozycje korzystniejsze, zakładające konieczność wpłaty 10% wartości mieszkania. Chcąc myśleć o kupnie mieszkania, musimy zgromadzić takie oszczędności.

Przygotowanie odpowiednich dokumentów

Zanim zdecydujemy się złożyć wniosek, powinniśmy przygotować pakiet dokumentów, które są wymagane przez daną instytucję finansową. Tu z pomocą również przyjdzie nam pośrednik kredytowy, który dysponuje wszelkimi drukami bankowymi, jak i przygotuje cześć z nich za nas. Powie również o wymaganych dokumentach finansowych, których lista czasami jest długa i skomplikowana, a ma nie bagatelny wpływ przy ocenie zdolności kredytowej. Dysponuje on również wiedzą, co do odpowiednich dokumentów z finansowanej nieruchomości, których dany bank będzie wymagał, w zależności czy to będzie rynek pierwotny, czy wtórny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt
Kontakt