Czy program 500+ zwiększy zdolność kredytową ?

19 października 2016
BGK – Wstrzymanie przyjmowania wniosków MdM 2016 r
19 października 2016
Program “Mieszkanie +”
19 października 2016

Nie minęło kilka godzin od kiedy można składać wnioski w ramach programu 500+, a elektroniczny system ZUS do ich składania już nie działa. Domyślam się że zainteresowanie programem jest na tyle duże, że serwery ZUS-u  “poddały się”, w obliczu tak wielkiego natarcia ze strony beneficjentów.

A jak się ma sprawa zdolności kredytowej? Czy dzięki “programowi” zwiększy się, czy pozostanie bez zmian ?

 

Doradaca Kredytowy Cieszyn Patryk Przygoda

Według informacji z KNF-u, jest to z jednej strony dochód na dziecko, natomiast z drugiej jest on przyznawany na polepszenie sytuacji życiowej , dziecka czy rodziny. Zakup więc, przypuśćmy większego mieszkania, spełnia te kryteria. Co na to wszystko banki ? Tu, ile głów tyle pomysłów. Na razie część z nich nabrało “wody w usta”, a część robi analizy. Z racji tego że świadczenie jest czasowe ( do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności ), większość banków skłania się raczej w stronę kredytów gotówkowych, z powodu krótszego terminu na jaki są udzielane. Natomiast kredyty hipoteczne…tu w grę wchodzi czasami 30 lat, a świadczenie trwa krócej. Według rekomendacji “S”, jednej z ważniejszych rekomendacji wydanej przez KNF dla banków, przy obliczaniu zdolności klienta, banki uwzględniają dochody o charakterze stałym. Dlatego np. BPH, BZ WBK i Getin Bank nie będą uwzględniać tych dochodów przy kredytach hipotecznych.

Z kolei,  tak się zastanawiam, dlaczego więc banki przyjmują dochód z umowy o pracę na czas określony, przy kredytach hipotecznych ? Ten dochód też ma przecież jakiś teoretycznie “okres ważności” ? Ma “termin” niejednokrotnie krótszy niż 18 lat, jak w przypadku “500+”.

Część banków na razie tylko rozpatruje możliwość uwzględnienia programu do zdolności kredytowej i ogląda się na KNF, w nadziei że ta wyda jakąś rekomendacje, czy inne rozporządzenie, tak aby “zabezpieczyć” ryzyko udzielenia kredytów przy wyższym dochodzie ( biorąc pod uwagę program ). Ponieważ zgodnie z prawem i rekomendacjami banki  mają obowiązek efektywnie zarządzać ryzykiem kredytowym i żaden z nich nie chce odpowiadać później za “złą” interpretację przepisów, co mogłoby być dla nich niekorzystne.

Na razie pozostaje nam czekać i…to czy program 500+ powinien być liczony do zdolności czy nie, pozostawiam Waszej ocenie.

Zachęcam do szerszego artykułu na ten temat: biznes.onet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt
Kontakt