2015 rokiem przestępstw gospodarczych

19 października 2016
Program “500 złotych na dziecko” wejdzie w życie 1 kwietnia
3 lutego 2016
kredyt bielso, kredyt jastrzębie, kredyt skoczów
Rewolucja na rynku pracy? Minimum 2016 zł
19 października 2016

Pod zarzutem wyłudzenia podatku VAT na kwotę 60 mln zł oraz prania brudnych pieniędzy zatrzymano dyrektora handlowego jednej ze spółek na Wybrzeżu oraz dwóch członków władz podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w Czechach i na Słowacji.

Piotr Żak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach, która wydała polecenie zatrzymania powiedział PAP, że sprawa ma związek ze śledztwem, w którym zarzuty przedstawiono już prawie 160 osobom, a łączne straty Skarbu Państwa są szacowane na 2 mld zł. Chodzi o grupę przestępczą zajmującą się fikcyjnym obrotem różnymi produktami.

Trójkę kolejnych podejrzanych w tym postępowaniu zatrzymali w ostatnich dniach funkcjonariusze ABW z Łodzi przy współpracy z CBŚP z Krakowa. Poza wyłudzeniem podatku VAT o wartości ponad 60 mln zł zatrzymani usłyszeli zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępstw – powszechnych i skarbowych.

– Wobec jednego z nich, na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Gliwicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju – poinformował prok. Żak.

Zatrzymania mają związek ze śledztwem nadzorowanym przez gliwicką prokuraturę, a prowadzonym wspólnie przez delegatury ABW w Katowicach i w Łodzi oraz funkcjonariuszy CBŚP z Katowic, Opola, Bielska-Białej i Krakowa.W postępowaniu badana jest działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2010-15 zajmowała się transakcjami “karuzelowymi” – fikcyjnym obrotem różnymi artykułami.

Przestępczy proceder polegał na pozorowaniu transakcji handlowych w wewnątrzwspólnotowym obrocie m.in. wyrobami stalowymi, olejem rzepakowym i biokomponentami paliwa, w celu wyłudzenia zwrotu podatku VAT. Sprawcy podejmowali też działania, które miały udaremnić lub znacznie utrudnić ustalenie pochodzenia zdobytych w ten sposób środków finansowych.

Śledztwem objętych jest około 500 polskich podmiotów gospodarczych oraz firmy, które mają siedziby poza granicami Polski. Łączne straty Skarbu Państwa szacowane są na ok. 2 mld zł. Zarzuty w tym postępowaniu usłyszało dotychczas 159 osób. 34 z nich zostały aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano m.in. poręczenia majątkowe na łączną kwotę 8 mln zł.

Śledczy zabezpieczyli mienie podejrzanych i firm zaangażowanych w wyłudzenia na kwotę ponad 122 mln zł.

Jak zaznaczył prok. Żak, w ramach postępowania prowadzona jest bieżąca współpraca z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, a także urzędami kontroli skarbowej w Katowicach, Łodzi i Opolu, które prowadzą postępowania kontrolne wobec podmiotów gospodarczych objętych śledztwem. Prowadzący śledztwo współpracują też z organami ścigania z Czech i Słowacji.

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/2015-rokiem-przestepstw-gospodarczych,2260363,4199?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt
Kontakt